Headlines Odisha Tv

An Odia News Portal

ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କୁ ‘ଗ୍ରୁପ୍ କ୍ୟାପଟେନ୍’ ପଦବୀକୁ ପଦୋନ୍ନୋତି

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ନଭେମ୍ବର ୦୪: ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନ ବର୍ଥମାନ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ‘ଗ୍ରୁପ୍ କ୍ୟାପଟେନ୍’ ପଦବୀକୁ ପଦୋନ୍ନୋତି ପାଇଛନ୍ତି। ସରକାରୀ ସୂତ୍ର ବୁଧବାର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି। ଫେବୃଆରୀ ୨୦୧୯ ରେ ପାକିସ୍ତାନର ବାଲାକୋଟ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ସମୟରେ ଅଭିନନ୍ଦନ ଏକ ଶତ୍ରୁ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନକୁ ଗୁଳି କରି ପଡୋଶୀ ଦେଶରେ ତିନି ଦିନ ଧରି ବନ୍ଧକ ରଖିଥିଲେ। ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଏହି ପଦବୀକୁ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଧାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ହେବା ପରେ ସେ ଏହି ପଦବୀ ପାଇବେ।  ବାଲାକୋଟ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ଉପରେ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ଭାରତ ବିରୋଧରେ ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ୨୭ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୧୯ ରେ ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନକୁ ଗୁଳି କରି ଗଳାଇ ପକାଇଥିଲା ପାକିସ୍ତାନ। ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଆକାଶ ମାର୍ଗରେ ପାକିସ୍ତାନର ମିଗ୍ -୨୧ ବିମାନ ଖସିଯିବା ପରେ ୱିଙ୍ଗ୍ କମାଣ୍ଡର ଭର୍ଥମାନ ପାକିସ୍ତାନ ଦ୍ୱାରା କାବୁ ହୋଇଥିଲେ। 

ତାଙ୍କ ବିମାନ ଖସିଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତମାନ ପାକିସ୍ତାନର ଏଫ-୧୬ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନକୁ ଗୁଳି ଖସାଇପକାଇଥିଲା। ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ଦ୍ୱାରା ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ଏକ ବିମାନ ସଂଘର୍ଷ ସମୟରେ ସେ ମିଗ୍ -୨୧ ବିସନରୁ ଖସିବା ସମୟରେ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ସେହି ବର୍ଷ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଭାରତର ତୃତୀୟ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଯୁଦ୍ଧକାଳୀନ ଗ୍ୟାଲେଣ୍ଟ୍ରି ପଦକ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।