Headlines Odisha Tv

An Odia News Portal

୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଫଳପ୍ରଦ କୋଭିଡ-୧୯ ଟିକା କୋଭାକ୍ସିନ୍‌

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ନଭେମ୍ବର ୨୪: ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଫଳପ୍ରଦ କୋଭିଡ-୧୯ ଟିକା କୋଭାକ୍ସିନ୍ । ଯାହା ଭାରତରେ ବିକଶିତ ଟୀକା ର ପ୍ରଭାବକୁ ପ୍ରଥମ ବାସ୍ତବ ବିଶ୍ୱର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ସୂଚିତ କରେ । ଦି ଲାନସେଟ୍ ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ, ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ଏମ୍ସରେ ୨,୭୧୪ ଡାକ୍ତରଖାନା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରାଯାଇଥିଲା, ଯେଉଁମାନେ ଲକ୍ଷଣାତ୍ମକ ଥିଲେ ଏବଂ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲ୍ ୧୫ ରୁ ମେ ୧୫ ମଧ୍ୟରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ପାଇଁ ଆରଟି-ପିସିଆର ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ଅଧ୍ୟୟନ ସମୟ ଭାରତରେ ମହାମାରୀର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ସହିତ ସମକକ୍ଷ ହୋଇଥିଲା, ଯେତେବେଳେ କରୋନା ଭାଇରସର ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଥିଲା, କୋଭିଡ -୧୯ ର ସମସ୍ତ ସୁନିଶ୍ଚିତ ମାମଲାର ପ୍ରାୟ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା । ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଏକ ଉଚ୍ଚ-ଏକ୍ସପୋଜର୍ ଜନସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟରେ କରାଯାଇଥିଲା ଯାହାକି ମୁଖ୍ୟତ କୋଭାକ୍ସିନ୍ ଦିଆଯାଇଥିଲା, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଟୀକାକରଣର ପ୍ରକୃତ ପ୍ରଭାବକୁ ଆକଳନ କରିବାର ଏକ ଅନନ୍ୟ ସୁଯୋଗ ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ବିବିଭି୧୫୨ ର ଅନୁସନ୍ଧାନ ନାମରେ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଭିତ୍ତିକ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ସହିତ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆସିଏମଆର) ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ହୋଇଥିବା କୋଭାକ୍ସିନ୍ ହେଉଛି ଏକ ଭେରୋ ସେଲ୍-ଉତ୍ପାଦିତ, ନିଷ୍କ୍ରିୟ ପୁରା-ଭାଇରୋନ୍ ଟିକା ଯାହାକି ଏକ ଉପନ୍ୟାସ ସହିତ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏବଂ ଦୁଇଟିରେ ପରିଚାଳିତ । ୨୮ ଦିନ ବ୍ୟବଧାନରେ ଏହାର ଦୁଇଟି ଡୋଜ ଟିକା ଦିଆଯାଇଥାଏ ।