Headlines Odisha Tv

An Odia News Portal

୧ ନଭେମ୍ବରରୁ Google ଏହି ସବୁ ଆପ୍ କୁ କରିବ ବ୍ଲକ

ଭୁବନେଶ୍ବର: ଗୁଗୁଲ୍ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୧ ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୨ ରୁ ଅନେକ ଆପ୍ କୁ ବ୍ଲକ କରିବାକୁ ଯାଉଛି।ଗୁଗୁଲ୍ ଏହିପରି ଆପ୍ସର ଏକ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି, ଯାହା ଗୁଗୁଲ୍ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରୁ ୧ ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୨ ରୁ ହଟାଇ ଦିଆଯିବ। ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ସବୁ ସବୁ ଆପ୍ କୁ ହଟାଇର କାରଣ ହେଉଛି ଯେ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ଡାଟା ଚୋରି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଗୁଗୁଲ ପୁରୁଣା ଆପ୍ସକୁ ହଟାଇବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଗୁଗଲ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଲଟେସ୍ଟ ଅପରେଟିଂ ସିଷ୍ଟମ୍ (OS) ଅପଡେଟ୍ ରିଲିଜ୍ ହୋଇନଥିବା ଆପ୍ ଗୁଗୁଲ୍ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରୁ ଅପସାରିତ ହେବ। ୨୦୨୧ ପରଠାରୁ ଯେଉଁ ସବୁ ଆପ୍ ଯାହା ୨ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ରିଲିଜ୍ ଭର୍ସନକୁ ଅପଡେଟ୍ ହୋଇନାହିଁ ସେଗୁଡିକ ଗୁଗୁଲ୍ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରେ ୟୁଜର୍ସ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସର୍ଚ୍ଚ କିମ୍ବା ଇନଷ୍ଟଲ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ନାହିଁ। ଲାଟେଷ୍ଟ ଗୁଗୁଲ୍ ପ୍ଲେ ପଲିସି ଅପଡେଟ୍ ସହିତ ୟୁଜର୍ସଙ୍କୁ ବିପଜ୍ଜନକ ଆପ୍ ଇନଷ୍ଟଲରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ଅତିରିକ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛି। ଗୁଗୁଲ୍ ବର୍ତ୍ତମାନର ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ OS ଭର୍ସନର ରିଲିଜର ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ API ନୂଆ ଆପ୍ ଏବଂ ଆପ୍ ଅପଡେଟ୍ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଗୁଗୁଲ୍ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋର ଏହାର ନୂତନ ପଲିସି ଅପଡେଟ୍ ରେ କମ୍ପାନୀ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ପ୍ରାଇଭେସି ଏବଂ ସିକ୍ୟୁରିଟି ପାଇଁ କିଛି ଅତିରିକ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ଯୋଡିଛି, ଯାହା ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କୁ ବିପଜ୍ଜନକ ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାରେ ରୋକିଥାଏ। ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ OS ଭର୍ସନ ରିଲିଜର ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ API ସ୍ତରକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରିବା ପାଇଁ ଗୁଗୁଲ୍ ନୂଆ ଆପ୍ ଏବଂ ଆପ୍ ଅପଡେଟ୍ ର ଆବଶ୍ୟକତା ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ନୂତନ ଆପ୍ ଏବଂ ଆପ୍ ଅପଡେଟ୍ ଯଦି ଏହି ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରେ ନାହିଁ ଗୁଗୁଲ୍ ପ୍ଲେରୁ ଅପସାରିତ ହୋଇଯିବ।

You may have missed

1 min read
1 min read