Headlines Odisha Tv

An Odia News Portal

୧୦୦ କୋଟି ଟୀକାକରଣର ଦେଶପାଇଁ ଏକ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ଏବଂ ଏକ “ନୂତନ ଭାରତ” ର ପ୍ରତୀକ

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ଅକ୍ଟୋବର ୨୨ : ୧୦୦ କୋଟି ଟୀକାକରଣର ଦେଶର ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆଜି ଦେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା କେବଳ ଏକ ସଂଖ୍ୟା ନୁହେଁ ବରଂ ଦେଶର ଦକ୍ଷତା ଏବଂ ଏକ “ନୂତନ ଭାରତ” ର ପ୍ରତୀକ। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତର ସମାଲୋଚକମାନେ ନୀରବ ରହିଛନ୍ତି। “୧୦୦ କୋଟି ଟିକା କେବଳ ସଂଖ୍ୟା ନୁହେଁ। ଏହା ହେଉଛି ଏହି ଦେଶର ସାମର୍ଥ୍ୟର ପ୍ରତିଫଳନ, ଏହା ହେଉଛି ଦେଶର ଏକ ନୂତନ ଅଧ୍ୟାୟ, ଏକ ଦେଶ ଯିଏ କି ବୃହତ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବାକୁ ଜାଣେ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ସଫଳତା ଭାରତର ଟିକାକରଣ ପ୍ରକ୍ରୀୟାକୁ ସମାଲୋଚନା କରୁଥିବା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ତର ବୋଲି କହି ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି, ସମସ୍ତେ ଭାରତକୁ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ସହ ତୁଳନା କରୁଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ମନେ ରଖନ୍ତୁ ଭାରତର ଆରମ୍ଭ ଭିନ୍ନ ଥିଲା। ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଔଷଧ ଏବଂ ଟୀକାକରଣରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଆସୁଛନ୍ତି ଏବଂ ସମସ୍ତେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ଆବଶ୍ୟକୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ କି? ସମସ୍ତ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ହେଉଛି ୧୦୦ କୋଟି ଟିକା। 

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଭାରତର ଟୀକାକରଣ ଯାତ୍ରାର “ଚିନ୍ତାଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ନିଶ୍ଚିତତା ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଯାତ୍ରା” ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ଦେଶକୁ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିପାରିଛି ଏବଂ ଆମ ଦେଶ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇଛି । ଧନ୍ୟବାଦ ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ ଟୀକାକରଣ ଡ୍ରାଇଭର ସଫଳତା ସମାଜର ଏକାଧିକ ବିଭାଗ ସହିତ ଜଡିତ ଏକ ପ୍ରକୃତ ଭାଗିଦାରୀ ପ୍ରୟାସ ଅଟେ। ”