Headlines Odisha Tv

An Odia News Portal

ହିନ୍ଦୀକୁ ନେଇ ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କୁ ସଞ୍ଜୟ ରାଓ୍ୱତଙ୍କ ନିବେଦନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪/୦୫: ତାମିଲନାଡୁର ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଡ। ପୋନମୁଡି ଦେଇଥିବା ବିବୃତ୍ତି ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି ଶିବସେନାର ସାଂସଦ । ଯାହାକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ଶିବସେନା ସାଂସଦଙ୍କ ‘ଗୋଟିଏ ଦେଶ, ଗୋଟିଏ ଭାଷା’ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି । ସଞ୍ଜୟ ରାଓ୍ୱତ କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ହିନ୍ଦୀ ଭାଷାକୁ ସମ୍ମାନ କରେ ଏବଂ ସଂସଦରେ ମଧ୍ୟ କଥା ହୁଏ । ମୁଁ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କୁ ‘ଗୋଟିଏ ଦେଶ, ଗୋଟିଏ ଆଇନ, ଗୋଟିଏ ଭାଷା’ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି । ସମସ୍ତେ ଭାଷାକୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ । ହିନ୍ଦୀ ଭାଷା ଏବଂ ତାମିଲନାଡୁର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ଉପରେ ଶିବସେନା ନେତା ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ସୂଚନା ଥାଉକି, ତାମିଲନାଡୁର ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଡ। ପୋନମୁଡି ହିନ୍ଦୀ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏକ ବିବାଦୀୟ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି । ପୋନମୁଡି କହିଛନ୍ତି ଯେ ହିନ୍ଦୀ ଅପେକ୍ଷା ଇଂରାଜୀ ଭାଷା ଭାବରେ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଯେଉଁମାନେ ହିନ୍ଦୀ କୁହନ୍ତି, ସେମାନେ ଛୋଟ କାମ କରନ୍ତି । ଏପରିକି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହିନ୍ଦୀ ବକ୍ତାମାନେ କୋଏମ୍ବାଟୁରରେ ପାନିପୁରୀ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି । କୋଏମ୍ବାଟୁରର ଭାରତୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ସମାରୋହରେ ପୋନମୁଡି ଏହି ବିବାଦୀୟ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି, ହିନ୍ଦୀ କେବଳ ଏକ ବୈକଳ୍ପିକ ଭାଷା ହେବା ଉଚିତ ଏବଂ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନୁହେଁ । ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ୨୦୨୦ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ସେ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହାର ଦୁଇ ଭାଷା ସୂତ୍ରର ନୀତି ଜାରି ରଖିବେ । ତାମିଲନାଡୁର ରାଜ୍ୟପାଳ ଆର.ଏନ୍ ରବିଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ସେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ରାଜ୍ୟରେ ଇଂରାଜୀ ଭଳି ଏକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଭାଷା ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଉଛି ସେତେବେଳେ ହିନ୍ଦୀ କାହିଁକି ଶିଖାଯିବ? ତାମିଲ ଭାଷାଭାଷୀ ଛାତ୍ରମାନେ ଯେକୌଣସି ଭାଷା ଶିଖିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ହିନ୍ଦୀ ଇଚ୍ଛାଧୀନ ହେବା ଉଚିତ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନୁହେଁ । ଏହା ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ନୁହେଁ ଯେ ପୋନମୁଡି ସର୍ବସାଧାରଣରେ ହିନ୍ଦୀକୁ ଅପମାନିତ କରିଛନ୍ତି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଭାରତରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଭାଷା କହିବା ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ । ଅଣ-ହିନ୍ଦୀ ଭାଷାଭାଷୀ ରାଜ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କୁ ହିନ୍ଦୀକୁ ଇଂରାଜୀ ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ କହିବା ନେଇ ବିବାଦ ଦେଖାଦେଇଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ଆସିଛି । ତା’ପରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହ କଥା ହେବା ପାଇଁ ଇଂରାଜୀ ଜାଣିବା ଏବଂ ତାଙ୍କ ରାଜ୍ୟର ଲୋକଙ୍କ ସହ କଥା ହେବା ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ଭାଷା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ।

You may have missed

1 min read
1 min read