Headlines Odisha Tv

An Odia News Portal

ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଗଠନ କଲେ କମିଟି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬/୦୪: ନିର୍ବାଚନ ରଣନୀତିଜ୍ଞ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋରଙ୍କ କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗଦେବା ନେଇ କଳ୍ପନା ଜଳ୍ପନା ଜାରି ରହିଛି । ଏହି ସମୟରେ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ କଂଗ୍ରେସକୁ ପୁନଃ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରକାଶ ଯେ, କିଶୋରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଉପସ୍ଥାପନାର କିଛି ଦିନ ପରେ ସୋମବାର ଦିନ ଦଳ ଅନ୍ୟ ଏକ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଗୋଷ୍ଠୀ, ସଶକ୍ତିକରଣ ଆକ୍ସନ୍ ଗ୍ରୁପ୍ ୨୦୨୪ ଗଠନ କରିଛି । ଯାହା ଦଳ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ରାଜନୈତିକ ଆହ୍ୱାନ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ। ତେବେ ଏଥିରେ କିଏ ଜଡିତ ହେବେ ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ । କୁହାଯାଉଛି ଯେ ସୋମବାର ନିଜେ ଜନପଥରେ ଦଳର ନେତାଙ୍କ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । କିଶୋରଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ବିଚାର କରିବା ପାଇଁ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଗଠିତ ୮ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ଭେଟିଛନ୍ତି । ରିପୋର୍ଟରେ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ କିଶୋର ଦେଇଥିବା ଅଧିକାଂଶ ପରାମର୍ଶରେ କମିଟି ସହମତ ହୋଇଛି । ଦଳ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ ଏହା ଏକ ସଙ୍କଲପ ଚିଣ୍ଟନ ଶିବୀର ଆୟୋଜନ କରିବ । ମେ ୧୩ରୁ ମେ ୧୫ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜସ୍ଥାନର ଉଦୟପୁର ଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ଅଧିବେଶନରେ ଦେଶର ୪୦୦ଟି କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଯୋଗ ଦେଇ ପାରିବେ । କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରଣଦୀପ ସୁରଜେୱାଲା କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ କୃଷକ ଏବଂ କୃଷି ଶ୍ରମିକ, ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି, ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି, ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପଛୁଆ ବର୍ଗ, ଧାର୍ମିକ ଏବଂ ଭାଷାଭାଷୀ ଅଳ୍ପସଂଖ୍ୟକ ଏବଂ ମହିଳା, ସାମାଜିକ ନ୍ୟାୟ ଏବଂ ଯୁବକ ଏବଂ ସଶକ୍ତିକରଣ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସବିଶେଷ ଆଲୋଚନା କରିବୁ । ଏହା ସହିତ ସଂଗଠନର ପୁନର୍ଗଠନ ଏବଂ ମଜବୁତ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ହେବ ।

You may have missed

1 min read
1 min read