Headlines Odisha Tv

An Odia News Portal

ସୈନିକ ସ୍କୁଲ୍ ସୋସାଇଟି ସହିତ ୧୦୦ ଟି ସରକାରୀ ଏବଂ ବେସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଅନୁବନ୍ଧନକୁ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ର ଅନୁମୋଦନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଅକ୍ଟୋବର ୧୩ : ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅଧୀନରେ ଥିବା ସୈନିକ ସ୍କୁଲ୍ ସୋସାଇଟି ସହିତ ୧୦୦ ଟି ସରକାରୀ ଏବଂ ବେସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଅନୁବନ୍ଧନକୁ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ୍ ମଙ୍ଗଳବାର ଅନୁମୋଦନ କରିଛି। ଏକ ସରକାରୀ ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ୨୦୨୨-୨୩ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷରୁ ପ୍ରାୟ ୫୦୦୦ ଛାତ୍ର ଏହିପରି ୧୦୦ ଟି ଅନୁବନ୍ଧିତ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଷଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀରେ ନାମ ଲେଖାଇବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। 

ବର୍ତ୍ତମାନ, ୩୩ ଟି ସାଇନିକ୍ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଷଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀରେ ପ୍ରାୟ ୩୦୦୦ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ନାମ ଲେଖାଇବାର କ୍ଷମତା ରହିଛି। ସୈନିକ ସ୍କୁଲ୍ ସୋସାଇଟିରେ ବିଦ୍ୟମାନ କିମ୍ବା ନୂତନ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକର ସଂପୃକ୍ତି ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ସରକାର ସରକାରୀ ଏବଂ ବେସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ଏନଜିଓ ଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରୁଛନ୍ତି । ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତିର ବୃହତ ଲାଭ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଅଞ୍ଚଳର ବୃହତ ଜନସଂଖ୍ୟାରେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ବ୍ୟୟବହୁଳ ଉପାୟ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି ବୋଲି କ୍ୟାବିନେଟ ସଚିବାଳୟ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି। ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀର ସେବା କରିବାକୁ ଯାଇଥିବା ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ସ ବସଦ୍ଭ ନିକ ସ୍କୁଲ ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯାଇଛି ।