Headlines Odisha Tv

An Odia News Portal

ସଫଳତାର ସହ ପରିକ୍ଷା ହେଲା ଅଗ୍ନି- ୫

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଅକ୍ଟୋବର ୨୮: ଦେଶର ବୈଷୟିକ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରି ଭାରତ ବୁଧବାର ଦିନ ଓଡିଶା ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଏପିଜେ ଅବଦୁଲ କଲାମ ଦ୍ୱୀପରୁ ସଫଳତାର ସହ ଅଗ୍ନି- ୫ ଲଞ୍ଚ କରିଛି। ଅଗ୍ନି -୫ ହେଉଛି ଏକ ଭୂପୃଷ୍ଠରୁ ଭୂପୃଷ୍ଠ ବାଲିଷ୍ଟିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଯାହା ୩-ପର୍ଯ୍ୟାୟ କଠିନ ଇନ୍ଧନଯୁକ୍ତ ଇଞ୍ଜିନ୍ ବ୍ୟବହାର କରେ । ଏହା ଅତି ସଠିକତା ସହିତ ୫୦୦୦ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲକ୍ଷ୍ୟଭେଦ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ଅଟେ । ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ ସଂଗଠନ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ, ଅଗ୍ନି -୫ ହେଉଛି ଏକ ଭାରତୀୟ ଆଣବିକ-ସକ୍ଷମ ଆନ୍ତ ମାଳଦ୍ୱୀପ ବାଲାଷ୍ଟିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର (ଆଇସିବିଏମ୍) । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ଭାରତ ଓଡିଶା ଉପକୂଳରେ ଇଣ୍ଡିଜେନ୍ସ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କ୍ରୁଜ୍ ମିସାଇଲ୍ (ଆଇଟିସିଏମ) ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲା। ଦେଶ ମଧ୍ୟ ନୂତନ ଜେନେରେସନ୍ ଆକାଶ ମିସାଇଲ୍ (ଆକାଶ-ଏନଜି) ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲା। ଏହା ଓଡିଶାର ବାଲାସୋର ଜିଲ୍ଲାରେ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା।

ଅଗ୍ନି -୫ ର ପ୍ରଥମ ପରୀକ୍ଷା ୨୦୧୨ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଅଗ୍ନି ୧ ରୁ ୪ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ଦୂରତା ୭୦୦ କିଲୋମିଟରରୁ ୩୫୦୦ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଛି ଏବଂ ସେଗୁଡିକ ନିୟୋଜିତ ହୋଇସାରିଛି। ଅଗ୍ନି ୫ ପ୍ରକଳ୍ପ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଭାରତର ଆଣବିକ ପ୍ରତିରୋଧକୁ ବଢାଇବା ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଡୋଙ୍ଗଫେଙ୍ଗ -୪୧ ପରି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ୧୨,୦୦୦-୧୫,୦୦୦ କିଲୋମିଟର ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି।