Headlines Odisha Tv

An Odia News Portal

ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ୱାଭାବିକ ହେବ ଶୀତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ନଭେମ୍ବର ୨୪ : ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ୱାଭାବିକ ହେବ ଶୀତ: ୪୮ ଘଣ୍ଟା ଯାଏଁ ହାଲୁକା ରୁ ମଧ୍ୟମ ଧରଣର କୁହୁଡି ଆଗାମୀ ୪୮ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୩ ରୁ ୫ ଡ଼ିଗ୍ରୀ ଯାଏଁ ତଳକୁ ଖସିବ ରାତ୍ରି ତାପମାତ୍ରା ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଓଡ଼ିଶାର କିଛି ସ୍ଥାନରେ ସକାଳ ଏବଂ ରାତ୍ରି ସମୟରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ଦୂରତା ୧୦୦୦ ରୁ ୨୦୦ ମିଟର ରହିବା ସମ୍ଭାବନା । ଆଗାମୀ ୧୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଆଉ ଦୁଇଟି ନୂତନ ଲଘୁଚାପ ସୃଷ୍ଟି ହେବ । ଏହା ପ୍ରଭାବରେ ଓଡିଶାରେ ପୁଣି ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ପୂର୍ବାନୁମାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଆସନ୍ତା ୧୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଦକ୍ଷିଣ ବଙ୍ଗୋପସାଗର ଏବଂ ଆଣ୍ଡାମାନ ସମୁଦ୍ର ଉପରେ ଦୁଇଟି ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଣାଳୀ ସୃଷ୍ଟି ହେବ । ନଭେମ୍ବର ୨୩ – ଡିସେମ୍ବର ୩ ମଧ୍ୟରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗର ଏବଂ ଆଣ୍ଡାମାନ ସମୁଦ୍ରରେ ଦୁଇଟି ଲଘୁଚାପ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ । ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ, ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାର ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକ ଡିସେମ୍ବର ୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବର୍ଷା ରେକର୍ଡ କରିପାରନ୍ତି। ଡିସେମ୍ବର ୧ ରେ ବର୍ଷା ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୧୦-୨୦ ମିଲିମିଟର ମଧ୍ୟରେ ରହିବ । 

ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ତାମିଲନାଡୁ, ଦକ୍ଷିଣ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ନଭେମ୍ବର ୨୬ ରୁ ଅତ୍ୟଧିକ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ନଭେମ୍ବର ୨୮ ସୁଦ୍ଧା ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି ଯେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଚିତ୍ତୋର, ନେଲୋର ଏବଂ ପ୍ରକାଶ ଜିଲ୍ଲାକୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବ। ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଅତିକ୍ରମ କରିବା ପରେ ଲଘୁଚାପ ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ ଗତି କରିବ ବୋଲି ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ତେଲେଙ୍ଗାନା, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଅନେକ ସ୍ଥାନ ଡିସେମ୍ବର ୨ ରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୫୦-୬୦ ମିମି ମଧ୍ୟରେ ବର୍ଷା ରେକର୍ଡ କରିବ ବୋଲି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି।