Headlines Odisha Tv

An Odia News Portal

ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ଓ ଗୈାତମ ଆଦାନୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଛି ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୩/୦୩: ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ଏବଂ ଗୌତମ ଆଦାନୀ ଏସିଆର ଧନୀ ତାଲିକାର ଶୀର୍ଷରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଅନେକ ପରିଶ୍ରମ କରିଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଟେଲି ଯୋଗାଯୋଗ ଏବଂ ଖୁଚୁରା କ୍ଷେତ୍ରରେ ତାଙ୍କ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ପରିବହନ ଏବଂ ଶକ୍ତିରେ ନିଜର ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଥିଲେ । ଗୁଜରାଟରୁ ଆସିଥିବା ଦୁଇ ବିଲିୟନେୟାରମାନେ ଏବେ ଉବଯ ଉଭୟଙ୍କୁ ଟକ୍କର ଦେବାକୁ ଲାଗିଲେଣି । ଯାହାକି ଦେଶର ବ୍ୟବସାୟିକ ଦୃଶ୍ୟକୁ ବଦଳାଇ ଦେଇପାରେ ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି । ଏହି ଯୋଡିଙ୍କ ରାଜନୀତି ପ୍ରତି ଏମାନଙ୍କ ନିକଟତରତା ସମସ୍ତେ ଚିନ୍ତାରେ ପଡିଗଲେଣି । ଏହାର ଉଦାହରଣ ହେଉଛି, ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପ୍ ତୈଳ ସମୃଦ୍ଧ ରାଜ୍ୟର ସାର୍ବଜନୀନ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ପାଣ୍ଠିରୁ ସାଉଦି ଆରାମକୋରେ ଏକ ଅଂଶଧନ କିଣିବା ପାଇଁ ଆଲୋଚନା କରିଛି । ଯାହା ନିବେଶକୁ ଏକ ବ୍ୟାପକ ବନ୍ଧନ କିମ୍ବା ସମ୍ପତ୍ତି ସ୍ୱାପ୍ ଡିଲ୍ ସହିତ ଯୋଡିବ । ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ଲିମିଟେଡ୍ ଏବଂ ଆରାମକୋ ଦୁଇ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ କଥାବାର୍ତ୍ତା ବନ୍ଦ କରିଦେବାର କିଛି ମାସ ପରେ ଏହା ଘଟିଛି । ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତୀୟ କନଗ୍ଲୋମେଟରର ୨୦% ତୈଳ-ରାସାୟନିକ ୟୁନିଟ୍ ସାଉଦି ମହାତ୍ମାକୁ ପ୍ରାୟ ୨୦ ବିଲିୟନରୁ ୨୫ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରେ ଦିଆଯିବ । ସେୟାରରେ ବିକ୍ରୟ କରିବା, ସହଭାଗିତାକୁ ମଜବୁତ କରିବାକୁ ଏକ ପ୍ରୟାସରେ ଗତ ବର୍ଷ ରିଲାଏନ୍ସ ଆରାମକୋ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ୟାସିର ଅଲ-ରୁମାୟନଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ୱାଧୀନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାବରେ ଯୋଗଦେବାକୁ କହିଥିଲେ । ଗୁଜୁରାଟର ଜାମନଗରରେ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ବିଶୋଧନ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସର ମାଲିକ ଥିବା ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ରିଲାଏନ୍ସ ସହିତ ଅରାମକୋ, ନମ୍ବର ୧ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ । ରିଲାଏନ୍ସ ପଲିମର୍ସ ମଧ୍ୟ ପଲିଷ୍ଟର ଏବଂ ଫାଇବର-ମଧ୍ୟସ୍ଥିର ଏକ ଅଗ୍ରଣୀ ଉତ୍ପାଦକ । କିନ୍ତୁ ଆଦାନୀ ମଧ୍ୟ BASF SE, Borealis AG, ଏବଂ ଆବୁଧାବି ଜାତୀୟ ତୈଳ କମ୍ପାନୀ କିମ୍ବା ଆଡନୋକ ସହଯୋଗରେ ଗୁଜୁରାଟର ମୁଣ୍ଡ୍ରା ବନ୍ଦର ନିକଟରେ ୪ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ଏକ୍ରିଲିକ୍ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ସ୍ଥାପନ କରି ପେଟ୍ରୋକେମିକାଲ୍ସରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । Covid-19 ପାଇଁ ଯୋଜନା ପାଣି ଫୋଟକା ପରି ମିଳେଇଗଲା । ସେମାନଙ୍କର ପେଟ୍ରୋ-ଅଭିଳାଷରୁ ଏହା ପ୍ରଥମ ପଂଚାୟତ ନୁହେଁ: ଗୁଜୁରାଟର ଏକ ପ୍ଲାଣ୍ଟରୁ ମଧ୍ୟ କିଛି ଆସିଲା ନାହିଁ । ହାଇଡ୍ରୋକାର୍ବନ୍ ପ୍ରତି ଆଦାନୀଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ଆଗ୍ରହ କୋଇଲା ରହିଥାଏ। ଏହା ଭାରତ ଏବଂ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ଖଣି ଖନନ କରେ, ମୁଣ୍ଡ୍ରା ପରି ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ କୋଇଲା ଚାଳିତ ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ କରେ ଏବଂ ବନ୍ଦରର ବୃହତ ନେଟୱାର୍କରେ ବର୍ଥ ସାମଗ୍ରୀ ଭାରୀ ଜାହାଜ । କାର୍ମାଇକେଲ ଖଣିରୁ କୋଇଲା ରପ୍ତାନି ଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଗାଲିଲୀ ବେସିନରେ ପରିବେଶ ବିବାଦୀୟ ପ୍ରକଳ୍ପ ଉପରେ ଏକ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ସ୍ଲୋଗାନ ଦେବା ପରେ ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀ କହିଛି । କିନ୍ତୁ କୋଇଲା ଭାରତର ଅତୀତ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏହା ଭବିଷ୍ୟତ ନୁହେଁ । ଏହି କାରଣରୁ ଆଦାନୀ ସୌର ଶକ୍ତି ଉପରେ ବଡ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଥିଲେ ।ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଚାରିପଟେ ଘୂରି ବୁଲିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ । ଗତ ବର୍ଷ ଆଦାନୀ ଏକ ନୂତନ ପେଟ୍ରୋକେମିକାଲ୍ ସହାୟକ କମ୍ପାନୀ ସ୍ଥାପନ କରିବା ପରେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଗଲା ଯେ ଶୀଘ୍ର କିମ୍ବା ବିଳମ୍ବରେ ସେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଧୀୁରବାଇ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥାପିତ ସ୍ଥିର ନଗଦ ପ୍ରବାହ ବ୍ୟବଧାନକୁ ଭାରତର “ପଲିଷ୍ଟର ପ୍ରିନ୍ସ ଚେଷ୍ଟା କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି ଆଦାନୀଙ୍କ ଅଭିଳାଷରେ ଏକ ବିଶୋଧନାଗାର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କି ନାହିଁ ।

You may have missed

1 min read
1 min read