Headlines Odisha Tv

An Odia News Portal

ମାରିୟୁପୋଲରେ ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଛି

କିଭ୍ ୦୭/୦୪: ଋଷ ଉପରେ ବର୍ଷିଲେ ୟୁକ୍ରେନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭୋଲୋଡିମିର ଜେଲେନସ୍କି । ସେ କହିଛନ୍ତି ମାରିୟୁପୋଲରେ ନିହତ ହୋଇଥିବା ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି । ହେଲେ ଏସବୁ ଲୁଚାଇବା ସହ ଏହାସହ ଜଡିତ ପ୍ରମାଣ ମଧ୍ୟ ଲୁଚାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ତୁର୍କୀ ଗଣମାଧ୍ୟମ ହାବର୍ଟର୍କ ଟିଭିରେ ଉଦବୋଧନ ଦେଇ ଜେଲେନସ୍କି କହିଛନ୍ତି ଆମେ ମାନବ କାର୍ଗୋ ସହ ସହିତ ମାରିଅପୋଲକୁ ଯାଇପାରିବୁ ନାହିଁ କାରଣ ସେମାନେ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି । ଦୁନିଆ ଦେଖିବ ଯେ ସେଠାରେ କଣ ଚାଲିଛି? ଜେଲେନସ୍କି ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଭାବୁଛି ଏହା ସେଠାରେ ଏକ ଦୁଃଖଦ ଘଟଣା । ଏହା ନର୍କ, ମୁଁ ଜାଣେ ସେଠାରେ ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଛି । ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ରିପୋର୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ଯେ, ମାରିଆପୋଲର ବାସିନ୍ଦା ମଙ୍ଗଳବାର ମାନବିକତା ସହାୟତା ପାଇବା ପାଇଁ ଲମ୍ବା ଧାଡ଼ିରେ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଜେଲେନସ୍କି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଋଷର ସମସ୍ତ ପ୍ରମାଣ ଲୁଚାଇ ପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଋଷ ଏସବି ପ୍ରକାଶ କରୁନାହିଁ । ତୁର୍କୀ ଟିଭି ସହିତ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ସମୟରେ ଜେଲେନସ୍କି କହିଛନ୍ତି, “ସେମାନେ ଏହି ସବୁ ଲୁଚାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ । ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଏବଂ ଆହତ ହୋଇଥିବା ଏହି ସମସ୍ତ ୟୁକ୍ରେନୀୟମାନଙ୍କୁ କବର ଦେବେ ନାହିଁ । ଏହା କେବଳ ଏକ ସଂଖ୍ୟା, ଏହା ହଜାର ହଜାର ଲୋକ, ଲୁଚାଇବା ଅସମ୍ଭବ। ମାରିଅପୋଲ୍ ଦକ୍ଷିଣ ୟୁକ୍ରେନ ବନ୍ଦର ସହର ଯାହା ରଣନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଛିଡା ହୋଇଥିଲା । ଯାହାକି ଋଷ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ସଂଘର୍ଷର କେନ୍ଦ୍ର ପାଲଟିଛି । ଋଷ ସହିତ ଶାନ୍ତି କଥାବାର୍ତ୍ତା ଜାରି ରଖିବାକୁ ପଚରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଜେଲେନସ୍କି କହିଛନ୍ତି, “ସେମାନେ ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରେ ସେଠାରେ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ମୁଁ ଭାବୁଛି ଏହା ବିନା ଏହି ଯୁଦ୍ଧକୁ ବନ୍ଦ କରିବା କଷ୍ଟକର । ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମସ୍କୋ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଜାରି ରଖିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଏକ କଷ୍ଟଦାୟକ ସମୟ ଆସିଛି କାରଣ ଆମେ ବୁଝିପାରୁଛୁ ଯେ ଆମେ କାହା ସହ କାମ କରୁଛୁ ।

You may have missed

1 min read
1 min read