Headlines Odisha Tv

An Odia News Portal

ମହିଳାଙ୍କୁ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିବାକୁ ତାଲିବାନ ବାରଣ କଲେ

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର୯ : କ୍ରିକେଟ୍ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗୁରୁବାର ଦିନ କହିଛି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ବାତିଲ କରିବ ଯଦି ତାଲିବାନ ମହିଳା ଖେଳ ଖେଳିବାକୁ ବାରଣ କରିବ ନାହିଁ। ନଭେମ୍ବରରେ ତାଲିବାନର ସାଂସ୍କୃତିକ ଆୟୋଗର ଡେପୁଟି ହେଡ୍ ଅହମ୍ମଦୁଲ୍ଲା ୱାସିକ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୂତନ ଶାସନ ଅଧୀନରେ ମହିଳାମାନେ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିବେ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଖେଳ ଖେଳିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଶାସକ ଦଳ କହିଛନ୍ତି। ୱାସିକ ବୁଧବାର ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ବ୍ରଡକାଷ୍ଟର ଏସବିଏସକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଭାବୁନାହିଁ ଯେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ କାରଣ ମହିଳାମାନେ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିବା ଜରୁରୀ ନୁହେଁ।

କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ସେମାନେ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନଙ୍କର ଚେହେରା ଏବଂ ଶରୀର ଆଚ୍ଛାଦିତ ହେବ ନାହିଁ। ଇସଲାମ ଧର୍ମରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଏହିପରି ଦେଖାଯିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଏ ନାହିଁ। ଏହା ହେଉଛି ଗଣମାଧ୍ୟମ ଯୁଗ, ଏବଂ ସେଠାରେ ଫଟୋ ଏବଂ ଭିଡିଓ ରହିବ ଏବଂ ପରେ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଦେଖିବେ। ଇସଲାମ ଏବଂ ଇସଲାମ ଏମିରେଟ୍ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିବାକୁ କିମ୍ବା କେଉଁ ପ୍ରକାରର ଖେଳ ଖେଳିବାକୁ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ନିଜର ଚେହେରା ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

ତେବେ କ୍ଷମତା ଗ୍ରହଣ କରିବାର କିଛି ସମୟ ପରେ ତାଲିବାନ କହିଛି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ପୁରୁଷ ଦଳର କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେବ ନାହିଁ, କ୍ରିକେଟ୍ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଚଳିତ ମାସ ଆରମ୍ଭରେ ଘୋଷଣା କରିବ ଯେ ନଭେମ୍ବର ୨୭ ରେ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ଆୟୋଜନ କରିବ ବା ନାହିଁ ।