Headlines Odisha Tv

An Odia News Portal

ଭାରତରେ କରୋନା XE ଭାରିଆଣ୍ଟର ପ୍ରଥମ ମାମଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୪/୦୫: ଭାରତରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଲାଣି । ଫଳରେ ଦେଶରେ ଦୈନିକ ୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ନୂଆ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହେଉଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଏହାରି ଭିତରେ କୋଭିଡ-୧୯ର XE ଭାରିଆଣ୍ଟ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ।ଏହି ସୂଚନା ଭାରତୀୟ SARS-CoV2 ଜେନୋମିକ୍ସ ସିକ୍ୱେନ୍ସିଂ କନ୍ସୋର୍ଟିୟମ୍ (INSACOG)ର ନୂତନ ବୁଲେଟିନ୍ ଜାରି ରହିଛି । ସୂଚନା ଥାଉକି, ମଙ୍ଗଳବାର ପ୍ରକାଶିତ ବୁଲେଟିନରେ ଦେଶର କେଉଁ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଆସିଛି ତାହା ସ୍ଥିର ହୋଇନାହିଁ ।
ବ୍ରିଟେନରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା କରୋନା XE ଭାରିଆଣ୍ଟର ପ୍ରଥମ ମାମଲା :
କରୋନାଭାଇରସ୍ XE ଭାରିଆଣ୍ଟର ପ୍ରଥମ ମାମଲା ଚଳିତ ବର୍ଷ ୧୯ ଜାନୁଆରୀରେ ବ୍ରିଟେନରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା । XE ଭାରିଆଣ୍ଟ ଅନ୍ୟ ପ୍ରକାର ତୁଳନାରେ ୧୦ ଗୁଣ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମିତ କରିଥାଏ ।
୧୦ ଗୁଣା ଦ୍ରୁତଭାବେ ବିସ୍ତାର ହୋଇଥାଏ XE ଭାରିଆଣ୍ଟ :
କରୋନା ଭୂତାଣୁର XE ପ୍ରକାର ଭାରତ ସମେତ ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି । କାରଣ ପ୍ରାଥମିକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ସଂକ୍ରାମକ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ତୁଳନାରେ ୧୦ ଗୁଣ ଅଧିକ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ ।
XE ଓମିକ୍ରନ୍ ର ସବଭାରିଆଣ୍ଟରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ :
ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) କହିଛି ଯେ କୋଭିଡ-୧୯ର XE ପ୍ରକାର ଦୁଇଟି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରରେ ଗଠିତ । ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଭୂତାଣୁଙ୍କର ଓମିକ୍ରନ୍ ପ୍ରକାରର ଦୁଇଟି ରୂପ ଅଛି । ପ୍ରଥମଟି ହେଉଛି ଓମିକ୍ରନ୍ BA.1 ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟଟି ହେଉଛି BA.2 । ଏହି ଦୁଇଟି ପ୍ରକାରର ମିଶ୍ରଣ XE ପ୍ରକାରକୁ ତିଆରି କରିଛି । ଯେତେବେଳେ ଏକ ବ୍ୟକ୍ତି ଏକରୁ ଅଧିକ ପ୍ରକାରରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୁଏ, ସେତେବେଳେ ନୂଆ ଭାରିଆଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଏ ।
XE ଭାରିଆଣ୍ଟର ଲକ୍ଷଣ କ’ଣ?
କୋଭିଡ -19 ର XE ପ୍ରକାର କେତେ ମାରାତ୍ମକ ଏବଂ ଏହା କେତେ କ୍ଷତି ଘଟାଇପାରେ ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଅଧ୍ୟୟନ ଚାଲିଛି । WHO କହିଛି ଯେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ, କାରଣ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ବିଷୟରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପ୍ରମାଣ ମିଳିନାହିଁ । ଏହା ସହିତ, ଏହାର ଲକ୍ଷଣ (XE ଭାରିଆଣ୍ଟ ଲକ୍ଷଣ) ବିଷୟରେ କିଛି ସ୍ପଷ୍ଟ ନୁହେଁ ।

You may have missed

1 min read
1 min read