Headlines Odisha Tv

An Odia News Portal

ଭାରତକୁ ସ୍କିଲ କ୍ୟାପିଟାଲ କରିବା ସର୍ବୋଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,ଡିସେମ୍ବର ୧୩: କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା, ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଏବଂ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଅଧ୍ୟୟନ ସହିତ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବା ପାଇଁ ସାରା ଦେଶରେ କେନ୍ଦ୍ର ବିଦ୍ୟାରେ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲାଯିବ। ଯାହାଦ୍ୱାରା ଯୁବକମାନେ ଶିକ୍ଷା ସହିତ ରୋଜଗାର ପାଇପାରିବେ । ରବିବାର ଦିନ ଚନ୍ଦୌଲି ସ୍ଥିତ କେନ୍ଦ୍ରିୟ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ବହୁମୁଖୀ ଅଡିଟୋରିୟମର ଉଦଘାଟନ ଅବସରରେ ସେ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଛାତ୍ର ଓ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବରେ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ। ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ କେନ୍ଦ୍ର ପାଇଁ ଏହି ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେବା ପାଇଁ ସେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଲୟ ସଂଗଠନର ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟଙ୍କ ଠାରୁ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ମଧ୍ୟ ମଗାଯାଇଛି। ଯେଉଁଥିରେ ଜିଲ୍ଲାର ଲୋକମାନେ କେଉଁ କାମରେ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି ଏବଂ ଗଲ୍ଫ ସମେତ ସେମାନେ କେଉଁ ଦେଶକୁ ଯାଆନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ଚିହ୍ନିତ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ଜଣାନ୍ତି । ଦାରିଦ୍ର‌୍ୟ ଦୂରୀକରଣ ତଥା ଅର୍ଥନୈତିକ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଶିକ୍ଷା ସହିତ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି।  ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତିରେ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ଏହା ଦେଶର ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ରୋଜଗାରର ସୁଯୋଗ ଯୋଗାଇବ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ର ପରି ତିନି ରୁ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ବିଦ୍ୟା ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରି-ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ମଧ୍ୟ ଖୋଲାଯିବ।