Headlines Odisha Tv

An Odia News Portal

ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଦୁର୍ଘଟଣାଜନିତ ମୃତ୍ୟୁରେ ଶୀର୍ଷରେ ଓଡିଶା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ନଭେମ୍ବର ୦୧ : ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଯୋଗୁଁ ଦୁର୍ଘଟଣାଜନିତ ମୃତ୍ୟୁରେ ଦେଶରେ ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛି ଓଡିଶା । ଭାରତରେ ଦୁର୍ଘଟଣାଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ଏବଂ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉପରେ ଏନସିଆରବି ରିପୋର୍ଟ ୨୦୨୦ ଅନୁଯାୟୀ, ସମୁଦାୟ ୧,୪୨୮ ମୃତ୍ୟୁ ସହିତ ଓଡିଶା ଦେଶରେ ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛି। ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ବଜ୍ରପାତରେ ରାଜ୍ୟରେ ୨୭୫ ମୃତ୍ୟୁ, ଭୂସ୍ଖଳନରେ ୧୫, ଅଶୁଂଘାତରେ ୧୩, ଶୀତଳ ତରଙ୍ଗ ଏବଂ ୭ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ କାରଣରୁ କୌଣସି ମୃତ୍ୟୁ ରେକର୍ଡ କରାଯଅଇନାହିଁ। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ୨୦୨୦ ରେ ଓଡିଶା କୌଣସି ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇନଥିଲା।  ୨୦୨୦ ରେ ରାଜ୍ୟରେ ୧୧୧୮ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ୨୦୧୯ ରେ, ପ୍ରକୃତିର ଶକ୍ତି (ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାରଣ) ଦ୍ୱାରା ମୃତ୍ୟୁ ୧୦୭୮ ରେ ଠିଆ ହୋଇଥିଲା । ୨୦୧୬ ରେ, ଓଡିଶା ପ୍ରକୃତିର ଶକ୍ତି ହେତୁ ୪୬୭ ମୃତ୍ୟୁ ରେକର୍ଡ କରିଥିଲା। ଏହା ପରେ ବଜ୍ରପାତ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ କିମ୍ବା ୩୭୬ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ୨୦୨୦ ରେ, ବଜ୍ରପାତରେ ମୃତ୍ୟୁ ଓଡିଶାରେ ୨୭୫ କୁ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା। ୨୦୧୯ ରେ ବଜ୍ରପାତ ମୃତ୍ୟୁ ୨୭୧ ଥିଲା।

୨୦୧୯ ରେ, ଅଶୁଂଘାତ କିମ୍ବା ଉତ୍ତାପ ତରଙ୍ଗ ଯୋଗୁଁ ମୃତ୍ୟୁ ସର୍ବାଧିକ ୮୪ ୮୪ ଥିଲା। କ୍ରୋଧିତ ଅତ୍ୟଧିକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଫାନିର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁ ୧୪ ରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ୨୦୧୯ ରେ ଥଣ୍ଡା ତରଙ୍ଗ ଯୋଗୁଁ ରାଜ୍ୟ କେବଳ ଗୋଟିଏ ମୃତ୍ୟୁ ରେକର୍ଡ କରିଥିଲା। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ବନ୍ୟା, ଶୀତଳ ତରଙ୍ଗ, ଉତ୍ତାପ ତରଙ୍ଗ, ବଜ୍ରପାତ, ଭୂସ୍ଖଳନ, ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ, ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଜଙ୍ଗଲ ଅଗ୍ନି ଏବଂ ମହାମାରୀ ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରାକୃତିକ କାରଣ ବର୍ଗରେ ସର୍ବାଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ରେକର୍ଡ କରିଥିବା ଓଡିଶା ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ରାଜ୍ୟ।