Headlines Odisha Tv

An Odia News Portal

ପ୍ରବଳ ବର୍ଷାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ରଖି କେରଳ ସରକାରଙ୍କ ଇଡୁକି ଡ୍ୟାମର ଗେଟ୍ ଖୋଲିବାକୁ ନିଷ୍ପତି

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ଅକ୍ଟୋବର ୧୯ : ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ପରେ କେରଳ ସରକାର ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଇଡୁକି ଡ୍ୟାମର ଗେଟ୍ ଖୋଲିବେ। ରାଜ୍ୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ସୋମବାର ଦିନ ଅକ୍ଟୋବର ୧୨ ଠାରୁ ବର୍ଷା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଘଟଣାଗୁଡ଼ିକର ସଂଖ୍ୟା ୩୮ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। କୋଚିର ଉପାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ ସମେତ ଇଡୁକି ଡ୍ୟାମର ଡାଉନ୍ ଷ୍ଟ୍ରିମ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏକ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଫ୍ଲାସ୍ ବନ୍ୟା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ପରିବାରକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଅକ୍ଟୋବର ୨୦ ରୁ ତିନି ଦିନ ଧରି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିବା ପରେ ଭାରତ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମଡି) ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିବା ପରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଇଡୁକି ଜଳଭଣ୍ଡାର ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ଡ୍ୟାମରୁ ଜଳ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ବିଳମ୍ବ କଲାବେଳେ ସରକାର ୨୦୧୮ ର ଭୟଙ୍କର ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ପୁନରାବୃତ୍ତି ଆସଙ୍କାରେ ଏହି ନିଷ୍ପତି ନିଆଯାଇଛି ।

ଏହି ସମୟରେ ନୌସେନା ଏବଂ ଏନଡିଆରଏଫ ସୋମବାର ଇଡୁକି ଜିଲ୍ଲାରେ ଭୂସ୍ଖଳନ ଏବଂ ଫ୍ଲାସ ବନ୍ୟାରେ ଛାଡିଯାଇଥିବା ସ୍ଲାସ ଏବଂ ଆବର୍ଜନାରୁ ଆଉ ଦୁଇଟି ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରିଛନ୍ତି। ସକାଳ ୧୧ ଟାରେ ଇଡୁକି ଡ୍ୟାମ ଖୋଲାଯିବ, ଏକ ଡାଉନଷ୍ଟ୍ରିମ ଡ୍ୟାମ, ଇଡାମାଲାଇୟାର ସକାଳ ୬ ଟାରେ ଖୋଲାଯିବ ।