Headlines Odisha Tv

An Odia News Portal

ନୌସେନାର ମୁଖ୍ୟ ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କଲେ ଆଡମିରାଲ ଆର ହରି କୁମାର

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ନଭେମ୍ବର ୩୦ : ଆଡମିରାଲ ଆର ହରି କୁମାର ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ନୌସେନାର ମୁଖ୍ୟ ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କୁ ଗାର୍ଡ ଅଫ୍ ଅନର ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା । ଗାର୍ଡ ଅଫ୍ ଅନର ପାଇବା ପରେ ହରି କୁମାର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭାବପ୍ରବଣ ହୋଇଯାଥିଲେ । ଏହା ପରେ ସେ ତାଙ୍କ ମାଆଙ୍କ ପାଦ ଛୁଇଁ ଆଶୀର୍ବାଦ ଗ୍ରହଣ କଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଆଲିଙ୍ଗନ କରିଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ମା ମଧ୍ୟ ଭାବପ୍ରବଣ ହୋଇଥିଲେ। ସେ ଆଡମିରାଲ କେବି ସିଂଙ୍କ ସ୍ଥାନ ନେଇଥିଲେ। କେବି ସିଂ ୩୦ ମାସ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ପରେ ଆଜି ଅବସର ନେଇଛନ୍ତି। ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍ ଡିଫେନ୍ସ ଷ୍ଟାଫ୍ ମୁଖ୍ୟାଳୟର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଥିଏଟର କମାଣ୍ଡ ଷ୍ଟ୍ରକଚରର ମୌଳିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ଆଡମିରାଲ୍ ଆର ହରିକୁମାର ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଏହି ଅବସରରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନ ଘବଙ୍ଖ ସେନା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିବା ମୋ ପାଇଁ ଗୌରବର ବିଷୟ। ପ୍ରାୟ ୩୯ ବର୍ଷ ବ୍ୟାପିଥିବା ତାଙ୍କର ଚମତ୍କାର କ୍ୟାରିଅର୍ ସମୟରେ ଆଡମିରାଲ୍ ହରି କୁମାର ଭାରତୀୟ ନୌ ସେନାର ବିଭିନ୍ନ କମାଣ୍ଡରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ନିଯୁକ୍ତିରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର କମାଣ୍ଡ୍ ସାମୁଦ୍ରିକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଆଏନଏସ ନିଶଙ୍କ୍, ମିସାଇଲ୍ କର୍ଭେଟ୍, ଆଏନଏସ କୋରା ଏବଂ ଗାଇଡ୍ ମିସାଇଲ୍ ବିନାଶକ ଆଏନଏସ ରଣଭୀର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ଭାରତୀୟ ନୌ ସେନାର ବିମାନ ପରିବହନକାରୀ ଆଏନଏସ ବିରାଟ ସହିତ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ସେ ୱେଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ଫ୍ଲାଇଟ୍ ର ଅପରେସନ୍ ଅଫିସର୍ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । ଉପ-ଆଡମିରାଲ୍ ଆର ହରି କୁମାର ଆମେରିକାର ନାଭାଲ୍ ୱାର୍ କଲେଜ୍, ମୋହୋରେ ଥିବା ଆର୍ମି ୱାର୍ କଲେଜ୍ ଏବଂ ବ୍ରିଟେନର ରୟାଲ୍ କଲେଜ୍ ଅଫ୍ ଡିଫେନ୍ସ ଷ୍ଟଡିଜରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ।