Headlines Odisha Tv

An Odia News Portal

ନାଟୋ ଉପରେ ଖୁବ ବର୍ଷିଲେ ଜେଲେନ୍ସକି

କିଭ୍ ୨୨/୦୩: ୟୁକ୍ରେନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଯୁଦ୍ଧକୁ ଶେଷ କରିବା ପାଇଁ ଯେକୌଣସି ସର୍ତ୍ତରେ ଏବଂ ଋଷ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁଟିନଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଆବଶ୍ୟକ । ଜେଲେନସ୍କି କହିଛନ୍ତି, ‘ମୁଁ ଭାବୁଛି ଏକ ବୈଠକ ବିନା ସେମାନେ ଯୁଦ୍ଧ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ବିଷୟକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ବୁଝିବା ଅସମ୍ଭବ । ଜେଲେନସ୍କି ଅତୀତରେ କହିଥିଲେ ଯେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ବିନା ଯୁଦ୍ଧ ଶେଷ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । ଋଷ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନର ପ୍ରତିନିଧୀମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ସମାଧାନ ହୋଇପାରି ନାହିଁ । ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ୨୭ ଦିନ ବିତିଗଲା । ଏହି ସମୟରେ, ଭୋଲୋଡିମିର ଜେଲେନସ୍କି ନାଟୋକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ୟୁକ୍ରେନକୁ ସେମାନଙ୍କ ମିଳିତ ମଞ୍ଚରେ ସ୍ଥାନ ଦେବେ କି ନାହିଁ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବା ଉଚିତ କି? ନାଟୋକୁ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ କହିବା ଉଚିତ ଯେ ଏହା ଋଷକୁ ଭୟ କରୁଛି । ୟୁକ୍ରେନ କହିଛି ଯେ ଋଷି ସୁମି ସହରର ଏକ ରାସାୟନିକ କାରଖାନା ଉପରେ ବୋମା ଫିଙ୍ଗିଛି । ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ ସୋମବାର ରାତିରେ ଋଷର ବିସ୍ଫୋରଣ ହେତୁ ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ଆମୋନିୟା ଗ୍ୟାସ୍ ଲିକ୍ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହାକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିବାକୁ ଅନେକ ଘଣ୍ଟା ଲାଗିଥିଲା । ଋଷ କହିଛି ଯେ ୟୁକ୍ରେନ ମିଥ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ କରୁଛି । ଋଷ କହିଛି ଯେ ୟୁକ୍ରେନର ରିଭନେରେ ଏକ ସାମରିକ ତାଲିମ କେନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ୮୦ରୁ ଅଧିକ ସୈନିକ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ ।

You may have missed

1 min read
1 min read