Headlines Odisha Tv

An Odia News Portal

ନାଗରିକ ମହାମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ‘ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳ ଦିବସ ପାଳନ’, ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳରେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ବଞ୍ଚାଇବା ବଡ଼ ଆହ୍ବାନ

ଭୁବନେଶ୍ବର : କେବଳ ରାଜଧାନୀରେ ସ୍ବର ଉତ୍ତୋଳନ କଲେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ବଞ୍ଚିବ ନାହିଁ। ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳ ସମେତ ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବାକୁ ହେଲେ ସେଠାରେ ବି ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାକୁ ବଞ୍ଚାଇ ରଖିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ସେଠାରେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାକୁ ବ୍ୟାପକ ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କଲେ ଯାଇ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ବଞ୍ଚିବ ଓ ସେସବୁ ଅଞ୍ଚଳ ଓଡ଼ିଶାର ହୋଇ ରହିବାରେ ସମସ୍ୟା ହେବ ନାହିଁ। ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳରେ ଭାଷା ମରିବାର କାରଣ ହେଉଛି, ସେଠାରେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ପାଇଁ ଦାବିଦାର କ୍ରମଶଃ ହ୍ରାସ ପାଉଛନ୍ତି। ତେଣୁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳରେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ଆମ ପାଇଁ ବଡ଼ ଆହ୍ବାନ। ନଚେତ ଲୋକେ ନିଜର ସୁବିଧା ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ଭାଷାକୁ ଆପଣାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବେ। ତେଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନର ସୀମାନ୍ତ ପ୍ରହରୀମାନେ ଲୋକଙ୍କ ଭିତରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ସହ ବର୍ତ୍ତମାନର ପିଢ଼ିକୁ ଭବିଷ୍ୟତ ପ୍ରହରୀ ଭାବେ ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଆଜି ଓଡ଼ିଶା ନାଗରିକ ମହାମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ‘ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳ ଦିବସ’ ପାଳନ ଅବସରରେ ବୁଦ୍ଧ ମନ୍ଦିରରେ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘ଅଖଣ୍ଡ ଓଡ଼ିଶା ଗଠନ ସମୟର ଆହ୍ବାନ’ ସମାବେଶର ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ‘ସମ୍ବାଦ’ର ସଂପାଦକ ତଥା ବିଧାୟକ ସୌମ୍ୟରଂଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏହା କହିଛନ୍ତି।

You may have missed

1 min read
1 min read