Headlines Odisha Tv

An Odia News Portal

ନଭେମ୍ବର ୧ ରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ସିମିଲିପାଳ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଅକ୍ଟୋବର ୨୮ : ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସିମିଲିପାଳ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ଚଳିତ ବର୍ଷ ନଭେମ୍ବର ୧ ରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ । ୨୭୫୦ ବର୍ଗ କିମି ସିମିଲିପାଳ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ଯାହା ଏସିଆର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଜୈବ କ୍ଷେତ୍ର ସଂରକ୍ଷଣ ସ୍ଥାନ ଅଟେ ସାଧାରଣତଃ ପ୍ରତିବର୍ଷ ମୌସୁମୀ ସମୟରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ରହିଥାଏ । ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ଏହାର ଉଦ୍ଭିଦ ଏବଂ ଜୀବଜନ୍ତୁ, ଚମତ୍କାର ଜଳପ୍ରପାତ, ବିରଳ କଳା ମେଲାନିଷ୍ଟିକ୍ ବାଘ ଏବଂ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ପାଇଁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମେ ୨୦୨୧ ରେ କୋଭିଡ ମାମଲାରେ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଏହା ଏକ ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା। 

ସୂଚନା ମୁତାବକ ଭ୍ରମଣକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରବେଶ ସକାଳ ୭ ରୁ ୯ ଟା ମଧ୍ୟରେ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ । ରାତାରାତି ରହିବା ଙ୍ଗଙ୍ଗଙ୍ଗ.ରମକ୍ଟଗ୍ଧକ୍ଟଙ୍କକ୍ସକ୍ଟୟସଗ୍ଦଷବ.ମକ୍ଟଜ୍ଞ ମାଧ୍ୟମରେ ଅନଲାଇନରେ ବୁକ୍ କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ସିମିଲିପାଳ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଭ୍ରମଣକାରୀମାନେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନୀତି ବଜାୟ ରଖିବା, ସାନିଟାଇଜର ବ୍ୟବହାର କରିବା ଏବଂ କରୋନା ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ପରି କୋଭିଡ -୧୯ ପ୍ରୋଟୋକଲ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି।