Headlines Odisha Tv

An Odia News Portal

ଦେଶର କରୋନା ପରିସ୍ଥିତି ଏବଂ ଟିକାକରଣର ସମିକ୍ଷା କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର୧୦ : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆଜି ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରି ଦେଶର କରୋନା ପରିସ୍ଥିତି ଏବଂ ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଟୀକାକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ସରକାରୀ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଏବଂ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଏକ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସମିକ୍ଷା ବେଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି ।

ଗତକାଲି ତୁଳନାରେ ଭାରତ ୩୪,୯୭୩ ତାଜା କରୋନାଭାଇରସ୍ ମାମଲା ରେକର୍ଡ କରିଛି, ଯାହା ପୂର୍ବ ଦିନ ତୁଳନାରେ ୧୯ ପ୍ରତିଶତ କମ୍ ଅଟେ। ଦେଶର ସକ୍ରିୟ ସଂକ୍ରମଣ ମୋଟ ମାମଲାର ୧.୧୮ ପ୍ରତିଶତ, ୩,୩୧,୭୪,୯୫୪ ରେ ରହିଛି।

ତେବେ ଦେଶରେ କରୋନାର ଦ୍ୱୀତିୟ ଲହରୀ ସମୟରେ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ଆହୁରି ଅନେକ ଡାକ୍ତରଖାନା ଶଯ୍ୟା ଯୋଡିଛି ଏବଂ ୧୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଅମ୍ଳଜାନ ପରିବହନକାରୀ ଆମଦାନୀ କରି ମୋଟ ୧,୨୫୦ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ସେପଟେ, ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ପ୍ରାୟ ୧୬୦୦ ଅମ୍ଳଜାନ ଉତ୍ପାଦନ କାରଖାନା ନିର୍ମାଣକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି । 

ଆଗକୁ ତୃତୀୟ ଲହରୀ ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଥିବାରୁ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଶିଶୁ ଚିକିତ୍ସା ୱାର୍ଡ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି କାରଣ କେତେକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଟୀକାକରଣ ହୋଇନଥିବା ପିଲାମାନେ କୌଣସି ନୂତନ ଜୀବାଣୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଅସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇପାରନ୍ତି। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ସମେତ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ରେମଡେସିଭର୍ ଭଳି ଆଣ୍ଟି-ଭାଇରାଲ୍ ଔଷଧ ସଂଗ୍ରହ କରୁଛନ୍ତି।

You may have missed

1 min read
1 min read