Headlines Odisha Tv

An Odia News Portal

ଡିଜେ ସାଉଣ୍ଡରେ ୬୩ କୁକୁଡା ମଲେ, ଥାନାରେ ପହଁଞ୍ଚିଲା ମାମଲା

ବାଲେଶ୍ୱର, ନଭେମ୍ବର ୨୪: ଡିଜେ ସାଉଣ୍ଡରେ ୬୩ କୁକୁଡା ମରିବା ଘଟଣା ଥାନାରେ ପହଁଞ୍ଚିବା ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇଛି । ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ନୀଳଗିରି କାଣ୍ଡଗରିଡି ଗ୍ରାମର ଜଣେ କୁକୁଡା ଚାଷୀ ରଣଜିତ୍ । ତାଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଅନୁଯାୟୀ,ଗ୍ରାମରେ ସୋମବାର ରାତିରେ ଏକ ବିବାହ ଉତ୍ସବ ଚାଲିଥିଲା । ରବିବାର ରାତିରେ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲାର ଏକ କୁକୁଡ଼ା ଫାର୍ମରେ ସନ୍ଦେହ ଜନକ ହୃଦଘାତରେ ଷାଠିଏ ଜଣ କୁକୁଡ଼ାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଚାଷର ମାଲିକ ରଣଜିତ କୁମାର ପରିଦା ନୀଲାଗିରି ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପରେ ଏହି ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି।ତାଙ୍କ ଅଭିଯୋଗରେ ରଣଜିତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରବିବାର ଦିନ ରାତି ପ୍ରାୟ ୧୧.୪୦ ସମୟରେ କାନ୍ଦାଗରାଣ୍ଡି ଗ୍ରାମରେ ଏକ ବ୍ୟାଣ୍ଡ ଉଚ୍ଚ ସ୍ୱରରେ ଏକ ବ୍ୟାଣ୍ଡ ସହିତ ତାଙ୍କ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଯାଇଥିଲା। ସଂଗୀତର ଅତ୍ୟଧିକ ଉଚ୍ଚ ଏବଂ କୁକୁଡ଼ାମାନଙ୍କୁ ଭୟଭୀତ କରୁଥିବାରୁ ଭଲ୍ୟୁମକୁ କମାଇବା ପାଇଁ ଡିଜେକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ବରର ସାଙ୍ଗମାନେ ମୋ ଉପରେ ପାଟି କରି ଡିଜେକୁ ଭଲ୍ୟୁମ ବଢାଇବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ସେମାନେ ଜାଣିଶୁଣି ମୋ କୁକୁଡ଼ା ଫାର୍ମ ସମ୍ମୁଖରେ ପ୍ରାୟ ୧୫ ମିନିଟ୍ ଧରି ଅଟକି ଗଲେ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ସ୍ୱରରେ ସଙ୍ଗୀତ ବଜାଇଲେ, ବୋଲି ରଣଜିତ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଶେଷରେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ପାର ହେବା ପରେ ରଣଜିତ କହିଥିଲେ ଯେ ଅନେକ କୁକୁଡ଼ା ଭୂମିରେ ପଡ଼ିଥିବାର ଦେଖି ସେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। 

ସୋମବାର ସକାଳେ , ରଣଜିତ କିଛି ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସା ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରି ତାଙ୍କ କୁକୁଡା ପରିଦର୍ଶନ କରି ତାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ କୁକୁଡ଼ାମାନେ ହୃଦଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଛନ୍ତି। ମୋ ଚାଷଜମିରେ ପ୍ରାୟ ୨,୦୦୦ କୁକୁଡ଼ା ଅଛନ୍ତି। ୬୩ ଟି ମୃତ କୁକୁଡ଼ାଙ୍କ ଓଜନ ପ୍ରାୟ ୩ କିଲୋଗ୍ରାମ ହେବ। ୨୫,୦୦୦ ଟଙ୍କା। ମୃତ କୁକୁଡ଼ାମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କ ଫାର୍ମରେ ପଡ଼ି ରହିଛନ୍ତି କାରଣ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଶେଷ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୋଲିସ ମୋତେ ଏହାର ସମାଧାନ ନକରିବାକୁ କହିଛି। କୁକୁଡ଼ାମାନେ କୌଣସି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ନଥିଲେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣାରେ ନୀଲାଗିରି ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି। ଅଭିଯୋଗ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଉଛି। ପୋଲିସ୍ ଅଧୀକ୍ଷକ ସୁଦର୍ଶନ ମିଶ୍ର ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି। ତେବେ କୁକୁଡ଼ା ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଜାଣିବା ପାଇଁ ପୋଲିସ ବାଲାସୋରର ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସା ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ ଲୋଡିଛି । ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସା ଡାକ୍ତର ସିବା ପ୍ରସାଦ ଦାସ କହିଛନ୍ତି, “ଉଚ୍ଚ ଡେସିବଲ ଧ୍ୱନି ଏବଂ ଅତ୍ୟଧିକ କୋଳାହଳପୂର୍ଣ୍ଣ ସଙ୍ଗୀତର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା ପରେ ଗୋଟିଏ କୁକୁଡ଼ା ହୃଦଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିପାରିବ। ଜୀବଜନ୍ତୁ ଏବଂ ପକ୍ଷୀମାନେ ଉଚ୍ଚ ସଙ୍ଗୀତ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ଡେସିବଲ ବାଣରେ ମଧ୍ୟ ଭୟଭୀତ ହୁଅନ୍ତି।”