Headlines Odisha Tv

An Odia News Portal

ଠିକ ସମୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ନଭେମ୍ବର ୩୦: ଠିକ ସମୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ । ଏ ନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା ଏବଂ ଆସନ୍ତା ନିର୍ବାଚନକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାର ସମ୍ଭାନାକୁ ଏଡ଼ାଇ ଦେଇଥିବା ବେଳେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ନିର୍ବାଚନକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାର କୌଣସି ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସମସ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ମତଦାନ ପାଇଁ ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଯାଉଛି।” ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ ଦ୍ୱାରା ତାରିଖ ଘୋଷଣା ଅନୁଯାୟୀ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ ରାଜ୍ୟରେ ଏହି ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। ଜିଲା ପରିଷଦର ସଭାପତି ପଦବୀ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସଂରକ୍ଷଣର ଅନ୍ତିମ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ କରିସାରିଛନ୍ତି।ଏହି ସମୟରେ ବିରୋଧୀ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି ଯେ ସିଟ୍ ସଂରକ୍ଷଣ କରୁଥିବାବେଳେ ଓବିସିକୁ ଅବହେଳା କରିଛନ୍ତି। ତାଲିକା ଅନୁଯାୟୀ, ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ସର୍ଭେରେ ପଛୁଆ ଶ୍ରେଣୀ ନାଗରିକ (ବିସିସିଆଇ) ଏବଂ ପଛୁଆ ଶ୍ରେଣୀ ନାଗରିକ ମହିଳା (ବିସିସିଆଇ) ପାଇଁ ୧୦୪ ଟି ସିଟ୍ ସଂରକ୍ଷିତ ଅଛି। ୨୦୧୭ ନିର୍ବାଚନରେ ପଛୁଆ ଶ୍ରେଣୀ ନାଗରିକ (ବିସିସିଆଇ) ପାଇଁ ୨୩୬ ଟି ସିଟ୍ ସଂରକ୍ଷିତ ଥିଲା ।