Headlines Odisha Tv

An Odia News Portal

ଜାତିସଂଘର ଶାନ୍ତି ରକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୩୦୦୦ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରିଛି ଭାରତ

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ନଭେମ୍ବର ୧୧ : ଜାତିସଂଘରେ ଦେଶର ଡେପୁଟି ସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରତିନିଧୀ ଆର ରବିନ୍ଦ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡ୍ୟୁଟି ଲାଇନରେ ନିଜ ଜୀବନକୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଥିବା ୧୪ ଜଣ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସମେତ ସମସ୍ତ ମହିଳା ଏବଂ ପୁରୁଷ ଶାନ୍ତି ରକ୍ଷାକାରୀଙ୍କୁ ଭାରତ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରିଛି। ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ (ୟୁଏନଏସସି) ବୈଠକରେ ମହିଳା, ଶାନ୍ତି ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା (ଡବ୍ଲୁପିଏସ୍) ଏଜେଣ୍ଡାରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ପୋଲିସର ଅବଦାନ ସମ୍ପର୍କରେ ଭାରତ କହିଛି ଯେ ଜାତିସଂଘର ପ୍ରାୟ ୨୪ ଟି ଶାନ୍ତି ରକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟରେ ଏହା ପ୍ରାୟ ୩୦୦୦ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରିଛି। ମହିଳା ସଶକ୍ତିକରଣ ଏବଂ ଲିଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟ ସ୍ରୋତ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଜାତିସଂଘର ବିଚାର ବିମର୍ଶରେ ଭାରତ ଏକ ସକ୍ରିୟ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀ ରହିଆସିଛି, ଡେପୁଟି ସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରତିନିଧୀ “ଆକ୍ସନ୍ ଫର୍ ଶାନ୍ତି ରକ୍ଷା” ପ୍ରାଥମିକତା” ରେ ଏଜେଣ୍ଡାର ତ୍ୱରିତ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ସେକ୍ରେଟେରୀ ଜେନେରାଲଙ୍କ ଆହ୍ୱାନ୍‌କୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଜାତିସଂଘ କହିଛି।

ରବୀନ୍ଦ୍ର କହିଛନ୍ତି, “ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସହାୟତା ମିଶନରେ ନିୟୋଜିତ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ଶକ୍ତି ଦେବୀଙ୍କୁ ୨୦୧୪ ମସିହାରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ପୋଲିସ ଶାନ୍ତି ରକ୍ଷାକାରୀ ପୁରସ୍କାରରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା।