Headlines Odisha Tv

An Odia News Portal

ଖୁବଶିଘ୍ର ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏବଂ ଡେରାଡୁନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ ବିମାନ ସେବା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ନଭେମ୍ବର ୦୯ : କେନ୍ଦ୍ର ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧିଆ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏବଂ ଡେରାଡୁନ୍ ମଧ୍ୟରେ ବିମାନ ସଂଯୋଗ ସମ୍ପର୍କରେ ବିମାନ ସେବା ଅପରେଟରଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ଅନଙ୍ଗ ଉଦୟ ସିଂ ଦେଓଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ସିନ୍ଧିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏବଂ ଡେରାଡୁନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସିଧାସଳଖ ବିମାନ ସଂଯୋଗର ଚାହିଦା ସମସ୍ତ ଘରୋଇ ବିମାନ ସେବା ସହ ଅଂଶୀଦାର ହୋଇଛି। ସିଂ ଦେଓ ସିନ୍ଧିଆକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ ଯେ ବର୍ଷସାରା ଚାରଧାମ୍ ଏବଂ ଜଗନ୍ନାଥ ଧାମ ପରିଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକ ତଥା ଭକ୍ତଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ରାଜଧାନୀ ଓଡିଶା ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସିଧାସଳଖ ବିମାନ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ। ସିନ୍ଧିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୯୯୪ ରେ ଏୟାର କର୍ପୋରେସନ୍ ଆକ୍ଟ ରଦ୍ଦ ହେବା ସହିତ ଭାରତୀୟ ଘରୋଇ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଥିଲା। ବିମାନ ସେବା ଯେକୌଣସି ବିମାନ ପ୍ରକାର ସହିତ କ୍ଷମତା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ମାଗଣା, ସେବା ଏବଂ ପରିଚାଳନା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ବଜାର ଏବଂ ନେଟୱାର୍କକୁ ବାଛିବା ପାଇଁ ମାଗଣା । ତେଣୁ, ଟ୍ରାଫିକ୍ ଚାହିଦା ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମତା ଉପରେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସ୍ଥାନକୁ ବିମାନ ସେବା ଯୋଗାଇବା ବିମାନ ସେବା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ ବୋଲି ସିନ୍ଧିଆ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି।

ତେବେ ବିଭିନ୍ନ ଦିଗକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେହରାଡୁନ୍ ଏବଂ ଭୁବନେଶ୍ୱର ମଧ୍ୟରେ ସିଧାସଳଖ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ପାଇଁ ଚିନ୍ତା ଏୟାରଲାଇନ୍ସ ଅପରେଟରଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରାଯାଇଛି। ଏ ସଂପର୍କରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଆବଶ୍ୟକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ସିନ୍ଧିଆ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏବଂ ଦେହରାଡୁନ୍ ବିମାନବନ୍ଦରଗୁଡିକ ଭାରତର ବିମାନବନ୍ଦର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କର ଅଟେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସଂଯୋଗୀକରଣ ବିଷୟରେ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିମାନବନ୍ଦର ୪୪୨ ବିମାନର ଆଗମନ ଏବଂ ପ୍ରସ୍ଥାନକୁ ପରିଚାଳନା କରୁଛି; ଏବଂ ସେହିଭଳି, ଡେରାଡୁନ୍ ବିମାନବନ୍ଦର ସପ୍ତାହରେ ୨୮୪ ବିମାନର ଗତିବିଧି ପରିଚାଳନା କରୁଛି ।