Headlines Odisha Tv

An Odia News Portal

କେଦାରନାଥରେ ପହଞ୍ଚି ଶିବ ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ

ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ, ନଭେମ୍ବର ୦୫ : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ କେଦାରନାଥରେ ପହଞ୍ଚି ସେଠାରେ ଥିବା ଶିବ ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆଦି ଗୁରୁ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ୧୨ ଫୁଟର ଏକ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଥିଲେ, ଯାହା ୨୦୧୩ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ବନ୍ୟାରେ ଧ୍ୱଂସ ହେବା ପରେ ପୁନଃ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ସହିତ ସେ କେଦାରନାଥ ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ୩୦୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟର ପୁନଃ ନିର୍ମାଣ ପ୍ରକଳ୍ପର ଭିତ୍ତି ପ୍ରସ୍ତର ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି । 

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମଟି ୧୨ ଜ୍ୟୋତିର୍ଲିଙ୍ଗ, ଚାରିଟି ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ମଠ, ତାଙ୍କ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ଏବଂ ଦେଶର ଅନେକ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ମନ୍ଦିରରେ ସିଧା ପ୍ରସାରଣ କରାଯିବ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ୪୦୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟର କେଦାରପୁରୀ ପୁନଃ ନିର୍ମାଣ ପ୍ରକଳ୍ପର ମୂଳଦୁଆ ପକାଇବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି। କେଦାରପୁରୀ ପୁନଃ ନିର୍ମାଣ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନର ପ୍ରକଳ୍ପ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଯାହାର ଅଗ୍ରଗତି ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବରେ ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥାଏ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ରାଜ୍ୟପାଳ ଲେଫ୍ଟ ଜେନେରାଲ ଗୁରୁମିତ ସିଂ ଏବଂ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପୁଷ୍କର ସିଂ ଧାମି ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ମୋଦୀଙ୍କ ଗସ୍ତ ପୂର୍ବରୁ ଧାମି ତାଙ୍କ କ୍ୟାବିନେଟ ସହକର୍ମୀଙ୍କ ସହ ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରସ୍ତୁତିର ସମୀକ୍ଷା କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି ଏବଂ ମୋଦୀଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବା ପାଇଁ କେଦାରପୁରୀ ସବୁ ସଜାଯାଇଛି। ଧାମି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିଭଙ୍ଗୀ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ତଥା ସାଂସ୍କୃତିକ ରାଜଧାନୀ ଭାବରେ ବିକାଶ କରିବା ଯେଉଁଠାରେ ପୃଥିବୀର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଲୋକମାନେ ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ଆସନ୍ତି।