Headlines Odisha Tv

An Odia News Portal

ଆଶାୟୀ ଶିକ୍ଷକ ସଂଘର ଅହୋରାତ୍ର ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଅକ୍ଟୋବର ୨୯ : ଦକ୍ଷତା ଅଛି,ସ୍କୁଲ୍‌ରେ ଶିକ୍ଷା ଦାନ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ନେଇଛନ୍ତି,ହେଲେ ସରକାର ଚାକିରି ଦେବାକୁ କୁନ୍ଥୁକୁନ୍ଥୂ । ରାଜ୍ୟରେ ୨୦୧୬ ମସିହାରୁ ଜୁନିଅର ଶିକ୍ଷକ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ପାଇଁ କୌଣସି ନିଯୁକ୍ତି ବାହାରି ନାହାନ୍ତି । ଏହାର ପ୍ରତିବାଦ କରି ବୁଧବାର ରାତିରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଲୋୟର ପିଏମଜି ସ୍କୋୟାରରେ ରାଜ୍ୟରେ ଖାଲି ଥିବା ଜୁନିଅର ଶିକ୍ଷକ ପଦବୀ ପୂରଣ ଦାବିରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ଓଡିଶା ଜୁନିଅର ଶିକ୍ଷକ ଆଶାୟୀ ସଂଘର ସଦସ୍ୟମାନେ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟର କୋଣଅନୁକୋଣରୁ ଶହ ଶହ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ ଶିକ୍ଷକ ଆଶାୟି ବୁଧବାର ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ଅହୋରାତ୍ର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଜାରି ରଖିଥିଲେ। ସେମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଉପର ବୟସ ସୀମା ବୃଦ୍ଧି – ୩୨ ରୁ ୪୨ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ – ଏବଂ ଯଦି ସେମାନଙ୍କ ଦାବି ପୂରଣ ନହୁଏ ତେବେ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରଖିବାକୁ ଧମକ ଦେଇଛନ୍ତି।

ବାରମ୍ବାର ରାଜଧାନୀର ଲୋୟୋର ପିଏମଜିରେ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ଧାରଣା ଦେଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଥିବା ବେଳେ ଗତକାଲି ସଂପୃକ୍ତ ବିଭାଗର ସଚିବଙ୍କୁ ଭେଟିଥିବା ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀଙ୍କୁ ସଚୀବ ଅଭିଭାଷଣରେ କହିଥିଲେ ଯେ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟା ବିଚାରକୁ ନିଆଯାଉଛି। ତେବେ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଆମକୁ ଏକ ଲିଖିତ ନିଶ୍ଚିତତା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମେ ଘୁଞ୍ଚିବୁ ନାହିଁ ବୋଲି ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ଆଶୟି ଶିକ୍ଷକମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦିଓ ରାଜ୍ୟରେ ୨୦,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଜୁନିଅର ଶିକ୍ଷକ ପଦବୀ ଖାଲି ଅଛି, ତଥାପି ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୬ ଠାରୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି କରାଯାଇ ନାହିଁ। ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜୁନିଅର ଶିକ୍ଷକ ହେବା ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ଥିବା ପ୍ରାୟ ୭୫,୦୦୦ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପୋଷ୍ଟିଂକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି।