Headlines Odisha Tv

An Odia News Portal

ଆରବିଆଇ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାକାଳକୁ ତିନି ବର୍ଷ ବୃଦ୍ଧି

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ଅକ୍ଟୋବର ୨୯: କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଶୁକ୍ରବାର ଆରବିଆଇ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାକାଳକୁ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୪ ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ତିନି ବର୍ଷ ବଢାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ପୁନଃନିଯୁକ୍ତି ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ରୁ କିମ୍ବା ପରବର୍ତ୍ତୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାର‌୍ୟ୍ୟକାରୀ ହେବ। ଏକ ସରକାରୀ ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, କ୍ୟାବିନେଟର ନିଯୁକ୍ତି କମିଟି ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସଙ୍କୁ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଭାବରେ ୧୦.୧୨.୨୦୨୧ ଠାରୁ ତିନି ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିମ୍ବା ପରବର୍ତ୍ତୀ ଆଦେଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାହା ଅନୁମୋଦନ କରିଛି ତାହା ଅନୁମୋଦନ କରିଛି।

ଦାସ ୨୦୧୫ ରୁ ୨୦୧୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅର୍ଥନୈତିକ ବ୍ୟାପାର ବିଭାଗର ପୂର୍ବତନ ସଚିବ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ୧୯୮୦ ବ୍ୟାଚ୍ ତାମିଲନାଡୁ କ୍ୟାଡର ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ଦାସଙ୍କୁ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୬ ରେ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣର ତଦାରଖ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଅବସର ପରେ ତାଙ୍କୁ ୧୫ ତମ ଅର୍ଥ ଆୟୋଗର ସଦସ୍ୟ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ଦିଲ୍ଲୀର ସମ୍ମାନଜନକ ସେଣ୍ଟ ଷ୍ଟିଫେନ୍ସ କଲେଜରୁ ଇତିହାସ ସ୍ନାତକ କରିଥିବା ଦାସଙ୍କୁ ୨୦୧୪ ମସିହା ମଧ୍ୟଭାଗରେ ବିଜେପି ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଏନଡିଏ ସରକାର କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରାଜସ୍ୱ ବିଭାଗର ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିଲା।