Headlines Odisha Tv

An Odia News Portal

ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ପ୍ରସଂଙ୍ଗରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଆଞ୍ଚଳିକ ସୁରକ୍ଷା ବୈଠକ,ଯୋଗ ଦେବେନାହିଁ ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଚୀନ

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ନଭେମ୍ବର ୦୯ : ଏନଏସଏ ଅଜିତ ଡୋଭାଲଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ପ୍ରସଂଙ୍ଗରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଆଞ୍ଚଳିକ ସୁରକ୍ଷା ବୈଠକରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ପୁର୍ବରୁ ପାକିସ୍ତାନ ମନା କରି ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଏହା ମିତ୍ର ରାଷ୍ଟ୍ର ଚାଇନା ମଧୟ ଏଥିରୁ ଓହରି ଯାଇଛି । ଦୁଇ ପଡ଼ୋଶୀ ଦୂରରେ ରହିବାକୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଅନ୍ୟ ପ୍ରମୁଖ ଦେଶ – ଋଷ, ଇରାନ, ତାଜିକିସ୍ତାନ, ଉଜବେକିସ୍ତାନ, ତୁର୍କମେନିସ୍ତାନ, କାଜାଖସ୍ତାନ ଏବଂ କିର୍ଗିଜସ୍ଥାନ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ସ୍ତରରେ ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିବା ବୈଠକରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି, ଏବଂ ଏନଏସଏ ଅଜିତ ଡୋଭାଲଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ । ଯଦିଓ ଏଥିରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି, ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ କୂଟନ .ତିକ ଚ୍ୟାନେଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଯୋଗାଯୋଗ ତଥା ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଏହା ଖୋଲା ଅଛି ବୋଲି ଚୀନ୍ କହିଛି। ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ତାଲିବାନ ଦଖଲରୁ ଆସିଥିବା ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଏହି ଆଞ୍ଚଳିକ ସୁରକ୍ଷା ସ୍ଥାପତ୍ୟର ବିକାଶ ହେବ, ମୁଖ୍ୟତ ଏନଏସଏ ଏହାର ସୀମା ଭିତରେ ତଥା ଆତଙ୍କବାଦ, ଉଗ୍ରବାଦ ଏବଂ ଉଗ୍ରବାଦ, ସୀମା ଆନ୍ଦୋଳନ, ଡ୍ରଗ୍ ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ କାରବାର, ଏବଂ ଆମେରିକା ଏବଂ ଏହାର ସହଯୋଗୀମାନେ ଛାଡିଥିବା ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଉପକରଣର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇପାରେ ।

ଦିଲ୍ଲୀ ବୈଠକରେ ରିୟର ଆଡମିରାଲ ଅଲି ଶାମଖାନି (ଇରାନ), ନିକୋଲାଇ ପି ପାଟ୍ରୁଶେଭ (ଋଷ), କରିମ ମାସିମୋଭ (କାଜାଖସ୍ତାନ), ମରାଟ ମୁକାନୋଭିଚ ଇମାନକୁଲୋଭ (କିର୍ଗିଜସ୍ଥାନ), ନାସରୁଲୋ ରହମତ୍ଜନ ମହମୁଦଜୋଡା (ତାଜିକିସ୍ତାନ), ଚାରିମିରାଟ କାକାଲାଇଭ ମଖମୁଦୋଭ (ଉଜବେକିସ୍ତାନ) ଯୋଗଦେବେ। ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଚିନ୍ତାଧାରା ଦିଲ୍ଲୀର ମନରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରି ତାଲିବାନ ଶାସିତ ଦେଶର “ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତି ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ” ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି। ବହୁପକ୍ଷୀୟ ଉପାଦାନ ବ୍ୟତୀତ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ବ ଜ୍ଞରରଗ୍ଧସଦ୍ଭଶଗ୍ଦ ଠକ ମଧ୍ୟ ହେବ ବୋଲି ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ।