Headlines Odisha Tv

An Odia News Portal

ଆଜି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନଙ୍କୁ ଭେଟିବେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜଗନମୋହନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ନଭେମ୍ବର ୦୯ : ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ୱାଇ.ଏସ୍ ଜଗନମୋହନ ରେଡ୍ଡୀ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନିକିଆ ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତରେ ଆସି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଲୋକସେବା ଭବନରେ ସାକ୍ଷାତ କରିବେ । ଏହି ଆଲୋଚନା ମାଧ୍ୟମରେ ୨ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ସୀମା , ଭାଷା ଓ ଜଳ ବିବାଦର ଆପୋସ ସମାଧାନର ବାଟ ବାହାରିବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଆଶାବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ଆଲୋଚନା ସମୟରେ କୋଟିଆ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉପସ୍ଥାପନ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ବିଭିନ୍ନ ସ୍ତରରୁ ଦାବି ଉଠିଛି । ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ସୋମବାର ଟୁଇଟ୍ କରି ନବୀନଙ୍କୁ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସାକ୍ଷାତ୍ କରିବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଥିବା ଗଣମାଧ୍ୟମରୁ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲି । ଏହି ବୈଠକରେ ସୀମା , ଭାଷା ଓ ଜଳ ବିବାଦ ସହ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇପାରେ । ଏହି ବୈଠକର ପ୍ରକୃତ ଏଜେଣ୍ଡା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ଥିବାବେଳେ ଦୁଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାମସାଦରା ନଦୀ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ନେରାଡି ବ୍ୟାରେଜ ନିର୍ମାଣ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ତେବେ ଦି ନ୍ୟୁ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବନଶଂଧାରା ଜଳ ବିବାଦ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶକୁ ନେରାଡି ବ୍ୟାରେଜ ନିର୍ମାଣକୁ ଆଗକୁ ନେବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲା। ବୁଡ଼ିଯାଇଥିବା ଜମିର କ୍ଷତିପୂରଣ ଏବଂ ଓଡିଶାରେ ବିସ୍ଥାପିତ ଲୋକଙ୍କ ପୁନଃଥଇଥାନ ପାଇଁ ଆନ୍ଧ୍ର ସରକାର ରାଜି ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଓଡିଶା ସରକାର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବର ଉତ୍ତର ଦେଇନାହାଁନ୍ତି।ଖବର ମୁତାବକ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଓଡିଶାର ରାୟଗଡା ଏବଂ ଗଜପତି ଜିଲ୍ଲାରେ ୧୦୬ ଏକରରୁ ଅଧିକ ଜମିରେ ବୁଡ଼ିଯିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଜଗନ୍ ନବୀନଙ୍କ ସହ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ପୋଲାଭାରାମ ପ୍ରସଙ୍ଗ ବୈଠକରେ ଉଠିପାରେ, କିନ୍ତୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ଧାରଣା ବାସ୍ତବ ରୂପ ନେବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ।

ଜଳ ଉତ୍ସ ବିଭାଗର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ତ୍ରିପାଠୀ କହିଛନ୍ତି, “ଆନ୍ଧ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଏଜେଣ୍ଡା ନେଇ ଏଠାକୁ ଆସିଥାଇ ପାରନ୍ତି। ଯଦି ସେ ଆଲୋଚନା ଟେବୁଲକୁ କୌଣସି ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଣନ୍ତି ତେବେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ପୂର୍ବରୁ ଓଡିଶା ସରକାର ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସମସ୍ତ ବିକଳ୍ପକୁ ତର୍ଜମା କରିବେ। ” ତ୍ରିପାଠୀ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପୋଲାଭାରାମ ପ୍ରକଳ୍ପ ବିଷୟରେ, ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା କମ୍ କାରଣ ଏହା ସୁପ୍ରୀମକୋର୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ବିଚାରବିମର୍ଶ ଅଟେ ଏବଂ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ତେଲେଙ୍ଗାନା ଉପରେ ରହିଛି। ତେବେ ଆନ୍ଧ୍ରର ଓଡିଶାରେ ହୋଇଥିବା ବେଆଇନ ଅନୁପ୍ରବେଶ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଥିବା ଓଡିଶା ବିରୋଧୀ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ରେଡ୍ଡୀଙ୍କ ସହ କୋଟିଆ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଟେବୁଲ ଉପରେ ଆଣିବାକୁ ସିଏମ ନବୀନଙ୍କୁ ଦାବି କରି ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଉତ୍ତାପ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ଜୟପୁର କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ତାର ପ୍ରସାଦ ବାହିନୀପତି କହିଛନ୍ତି, “ରେଡ୍ଡୀଙ୍କ ସହ କୋଟିଆ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ଉଚିତ। ସେମାନଙ୍କର ଏନକାଉଣ୍ଟର ସମସ୍ତ ସୀମା ଅତିକ୍ରମ କରିଛି ଜ୍ଝ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହେବାର ସମୟ ଆସିଛି। ”