Headlines Odisha Tv

An Odia News Portal

ଆଜିଠୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିବ ସିମିଲିପାଲ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ନଭେମ୍ବର ୦୧ : ଆଜିଠୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ସିମିଲିପାଲ ନ୍ୟାସନାଲ ପାର୍କର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ନିଷ୍ପତି ନେଇଛନ୍ତି । ଏସିଆର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ବାୟୋସଫିୟର ସଂରକ୍ଷଣ ସ୍ଥାନ ଖୋଲିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଏକ ସରକାରୀ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି। ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅବସ୍ଥିତ ସିମିଲିପାଲ ଟାଇଗର ରିଜର୍ଭକୁ ନେଇ ଗଠିତ ସିମିଲିପାଲ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ୨,୭୫୦ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ଉପରେ ବ୍ୟାପିଛି, ଯାହା ମୌସୁମୀ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା । ତେବେ କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମେ ୨୦୨୧ ରେ ପାର୍କ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା ବୋଲି ଏସଟିଆର ଏମ ଯୋଗଜୟାନନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି। ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଜଶିପୁର ଏବଂ ପିଥାବାଟା ଠାରେ ଦୁଇଟି ଚେକ୍ ଗେଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବେଶ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ଜଶିପୁରର ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନରେ ୩୫ ଚାରି ଚକିଆ ଯାନ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଉଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ୨୫ ଟି ସମାନ ଗାଡି ସକାଳ ୬ ରୁ ୯ ମଧ୍ୟରେ ପିଥାବାଟା ଚେକ୍ ଗେଟ୍ ଦେଇ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ । ଆବଶ୍ୟକ ବିବରଣୀ ଯାଞ୍ଚ ପରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ବୋଲି ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି।

ଏହି ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଅଧିକାରୀମାନେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ନେବାକୁ ବାରଣ କରିଥିଲେ। ବରେହିପାଣି ଏବଂ ଜୋରାଣ୍ଡା ପରି କେତେକ ପ୍ରମୁଖ ଜଳପ୍ରପାତର ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ଦେଖିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବେ । ପର‌୍ୟ୍ୟଟକ ଗୁଦୁଗୁଡିଆ, ଜାମୁଆନି, ରାମଥୀରଥା, କୁମାରୀରେ କ୍ୟାମ୍ପ କୁଟିଜ୍ ଏବଂ ବାଉଁଶ କୁଟୀରରେ ରାତ୍ରି ଯାପନ କରିପାରିବେ ।