Headlines Odisha Tv

An Odia News Portal

ଆଜିଠୁ ପବିତ୍ର ପଞ୍ଚୁକ

ମାଲକାନଗିରି, ନଭେମ୍ବର ୧୫ : ଆଜିଠୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି ପବିତ୍ର କାର୍ତ୍ତିକ ମାସ ପଞ୍ଚୁକ । ଏଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ମନ୍ଦିର ମାନଙ୍କରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପୂଜାବିଧୀ । ତେବେ ଗତବର୍ଷ ପରି ଚଳିତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ପୁରୀ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ହବିସାଳି ମାନଙ୍କୁ ମନ୍ଦିର ଆସିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି । ଏହା ସହିତ ଗତ ଦୁଇ ଦିନ ଏବଂ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସାଦାରଣ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ରଖିବାକୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ନିଷ୍ପତି ନେଇଛି ।  ଏହି ପଞ୍ଚୁକ ସମୟରେ ପ୍ରତିଦିନ, ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ବହୁ ଭିଡ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇତାଏ । ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଭକ୍ତମାନେ ସେମାନଙ୍କର ନୂତନ ଅବତାରରେ ଦେବତାମାନଙ୍କର ଝଲକ ଦେଖିବାକୁ ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତି । ତେବେ ସୂଚନା ମୁତାବକ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଉପସ୍ଥାନ ରେଜିଷ୍ଟର ଅନୁଯାୟୀ, କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ପ୍ରାୟ ୭୦,୦୦୦ ଭକ୍ତ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତି।

ପଞ୍ଚୁକ ସମୟରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଏକ ବିରାଟ ପତନ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କରି ପ୍ରଶାସନ ମନ୍ଦିର ତଥା ଏହାର ଆଖପାଖରେ ୨୦ ପ୍ଲାଟୁନ୍ ପୋଲିସ୍ ଫୋର୍ସ ମୁତୟନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଭକ୍ତଙ୍କ ଧାଡି ବାଦାଡାଣ୍ଡା ସହିତ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ସିଂହ ଦ୍ୱାରଠାରୁ ଅଧା କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ମାରିକିକୋଟ ଛକରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ପୁରୀ ଏସପି କେ ବିଶାଲ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦ ପ୍ଲାଟୁନ୍ ପୋଲିସ୍ ଫୋର୍ସ ବ୍ୟତୀତ ତିନୋଟି ଅତିରିକ୍ତ ଏସପି, ୧୦ ଡିଏସପି ଏବଂ ୩୦ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ଏହି ପାଞ୍ଚ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ତିନି ସ୍ତରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରିବେ। ଚାରୋଟି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପାର୍କିଂ ସ୍ଥାନକୁ ଯାନବାହନ ଚଳାଚଳ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହେବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବୁଡ଼ିଯିବା ଘଟଣାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ପୁରୀ, କୋଣାର୍କ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ରଭଗାସ୍ଥିତ ପୋଖରୀରେ ଲାଇଫ ଗାର୍ଡ ନିୟୋଜିତ ହେବେ। ପ୍ରତିବର୍ଷ ଭକ୍ତମାନେ ପଞ୍ଚୁକ ସମୟରେ ପବିତ୍ର ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ ପକାନ୍ତି। କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ବନ୍ଦ ରହିବ ।