Headlines Odisha Tv

An Odia News Portal

ଆଜିଠୁ ଓଡିଶାରେ ଷଷ୍ଠ ଏବଂ ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ଶିକ୍ଷାଦାନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ନଭେମ୍ବର ୧୫: ଷଷ୍ଠ ଏବଂ ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଓଡିଶାରେ ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ଶିକ୍ଷାଦାନ ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଂଜନ ଦାଶଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ କରାଯାଇଥିବା ଘୋଷଣା ଅନୁଯାୟୀ, କୋଭିଡ -୧୯ ଗାଇଡଲାଇନ ପାଳନ କରିବା ସମୟରେ ଅଫଲାଇନ କ୍ଲାସ କରାଯିବ। ଷଷ୍ଠ ଏବଂ ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଶିକ୍ଷାଦାନ ସମୟ ସକାଳ ୯.୩୦ ରୁ ୧.୦୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବ । ଅଷ୍ଟମ ରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ମାନାଙ୍କ ପାଇଁ ଅଫଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁସରଣ କରାଯାଉଥିବା ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଅପରେଟିଂ ପଦ୍ଧତି (ଏସଓପି) ଷଷ୍ଠ ଏବଂ ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ ବୋଲି ଦାଶ କହିଛନ୍ତି। ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ ଅନଲାଇନ୍ କିମ୍ବା ଅଫଲାଇନ୍ ମୋଡ୍ କ୍ଲାସରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ହଷ୍ଟେଲଗୁଡିକ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି ଏବଂ ହଷ୍ଟେଲର ମୁଖ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଉଚିତ ଯେ ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ଏବଂ ଶୌଚାଳୟ ପରି ସାଧାରଣ କ୍ଷେତ୍ର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଏବଂ ପରିମଳ କରାଯାଏ । ତେବେ ମନ୍ତ୍ରୀ ସମିର ଦାଶ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀରୁ ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶାରୀରିକ ଶ୍ରେଣୀ ପୁନଃଆରମ୍ଭ ପାଇଁ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇ ନାହିଁ।

ନୂତନ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସମସ୍ତ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ଅଫଲାଇନ୍ ଶିକ୍ଷାଦାନ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ସରକାର ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଦାଶ ପୂର୍ବରୁ କହିଥିଲେ। ଅଷ୍ଟମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ଶାରୀରିକ କ୍ଲାସ୍ ରାଜ୍ୟରେ ପୁନଃଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି । ଅଷ୍ଟମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ଅଫଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ ଯଥାକ୍ରମେ ଅକ୍ଟୋବର ୨୧ ଏବଂ ଅକ୍ଟୋବର ୨୫ ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଶାରୀରିକ କ୍ଲାସ୍ ଜୁଲାଇ ୨୬ ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ।